Vršnjački tim

Vršnjački tim čine po 2 učenika svakog odeljenja 5.- 8. razreda. Članovi vršnjačkog tima su učenici koje su izabrali drugovi iz njihovih odeljenja, a poseduju sledeće osobine:
 – osetljivost na potrebe drugih
 – spremnost da pomognu drugome
 – strpljivi su
– spremni na saradnju
– osobe od poverenja
– imaju pozitivan status u odeljenju
– izražavaju svoje mišljenje koje se uvažava
– uspešno rešavaju konfliktne situacije
– ne ispoljavaju nasilno ponašanje
– komunikativni su
– kreativni
– tolerantni

iskreni
 – srdačni
 – imaju razumevanje za vršnjake bez obzira da li ih poznaju
 – stvaraju pozitivnu atmosferu u svom odeljenju
– umeju da saslušaju druge
 – otvoreni su za diskusiju, predloge, sigestije, različita mišljenja
– vole timski rad.
Vršnjačka medijacija
 je postupak u kojem strane u sukobu slušaju jedna drugu, sagledavajući poziciju one druge strane – decentriraju se i pokušavaju da pronađu rešenje mirnim putem koje je prihvatljivo za obe strane, uz pomoć treće, neutralne strane.
Vršnjački tim pomaže
 svojim vršnjacima da sagledaju probleme i konflikte; sagledaju razloge koji dovode do konflikta; shvate načine prevazilaženja i izlaska iz konfliktnih situacija; rastu i razvijaju se učeći na neposrednom iskustvu; žive zajedno uvažavajući međusobne razlike. Sve aktivnosti tima su usmerene na pružanje pomoći u zaštiti od nasilja i promociji nenasilne komunikacije.
Dobrobit za učenike: postaju aktivni u procesu rešavanja problema; zadovoljavaju se potrebe svih strana – ne „ti i ja u problemu“, već „ti i ja protiv problema“; usvajaju konstruktivne modele ponašanja; transfer znanja i veština; preuzimaju veću odgovornost za rešavanje problema koji postoje među njima; shvataju da intervencije odraslih nisu uvek neophodne i time pomažu sopstvenom razvoju i samopoštovanju.
Dobrobit za nastavnike: učenje novih načina rešavanja konflikta; međusobno poštovanje i uvažavanje; smanjuje se tenzija između odraslih i dece; manje vremena provode vodeći računa o disciplini u školi; dobijaju partnere – učenike u odlučivanju; stvaraju se bolji uslovi za rad, atmosfera i rezultati koji se odnose na obrazovnu i vaspitnu funkciju škole.
Dobrobit za školu: svi učesnici u životu i radu škole preuzimaju odgovornost za dešavanje u njoj; menja se opšta atmosfera i odnosi koji u školi vladaju; vršnjački tim pomaže i doprinosi da je škola prijatno i bezbedno mesto za učenje i razvoj potencijala učenika; razvoj alternativa tradicionalnim načinima uvođenja discipline i rešavanja problema u školi.